Wskazania
Lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
-nadwrażliwość na którakolwiek substancje czynna lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancje pomocniczą
-stosowanie u dzieci w wielu poniżej 30 miesięcy
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach moga wystąpic reakcje alergiczne dotyczące skóry i błony śluzowej (wysypki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej). Możliwość pojawienia się zaburzeń smaku, uczucie pieczenia na języku lub reakcji anafilaktycznych. Po długotrwałym stosowaniu chlorheksydyny mogą pojawic sie brązowe przebarwienia na zębach. Przebarwienia można usunąc.
Interakcje
Z uwagi na możliwe interakcje, należy unikać stosowania antyseptyków. Należy unikac stosowania połączenia środków znieczulających miejscowo i inhibitorów cholinoesterazy. Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi pacjentów otrzymujących jednoczesnie inne leki wpływające na jej powstawanie np. sulfonamidy. Cymetydyna, leki beta-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy poprzez zmniejszenie przepływu wątrobowego, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy poprzez aktywacje enzymów mikrosomalnych wątroby. Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci od 12 lat : 3 do 5 dawek jednorazowo, 6 do 10 razy na dobę. Lek do którtkotrwałego stsowania objawowego: 3 do 4 dni.
Dawkowanie (dzieci)
Dzeci od 30 miesiąca życia: 2 do3 dawek jednorazowo, 3 do 5 razy na dobę. Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3 do 4 dni.
Środki ostrożności
-leki odkażające nie wyjaławiają: czasowo zmniejszają ilość mikroorganizmów w jamie ustnej i w gardle
- należy ograniczyć stosowanie tego produktu do przypadków kiedy złagodzenie występującego bólu i podraznienia jest absolutnie konieczne. Produktu nie należy stosować długotrwale. Nie należy stosować jedną dawke po drugiej
-należy unikać stosowania produktu u osób szczególnie skłonnych do alergii
- lek Gardimax medica spray zawiera 42,5% objętości etanolu, 168 mg w 5 dawkach, co jest róznoważne 0,85ml piwa lub 0,35ml wina w dawce
-kazde 10 ml leku Gardimax medica spray, aerozol do stosowania w jamie ustnej zawiera 3,5 g etanolu. Jest to szkodliwe dla osón uzależnionych od alkoholu. Należy wziąć to także pod uwagę u kobiet w ciąży oraz karmiących , dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka takich jak osoby z chorobą wątroby lub epilepsją
- ze względu na zmniejszoną wrażliwość na ciepło istnieje ryzyko wystąpienia zbyt dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, powodującej zmniejszenie kontroli odruchy połykania i zwiększenie ryzyka zachłysnięcia
-produkt nie zawiera cukru, może być stosowany u diabetyków
Prowadzenie pojazdów
Nie stwierdzono wpływu leku Gardimax medica spray na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przedawkowanie
Z uwagi na zawartość lidokainy moga wystąpić objawy przedawkowania oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy i na układ sercowo - naczyniowy:
- niepokój, ziewanie, nerwowośc, szumy uszne, oczopląs, drżenie mięśni, drgawki, depresja, niewydolność oddechowa
-spadek napięcia mięśnia sercowego, rozszerzenie naczyń obwodowych, niedociśnienie tętniczne, bradykardia, zaburzenie rytmu serca, zatrzymanie akcji serca.
Ciąża
W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy pamiętać, że Gardimax medica spray zawiera 44,4% objętości alkoholu. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.