Apap to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który dostępny jest bez recepty w postaci białych tabletek powlekanych. Substancją czynną zawartą w leku Apap jest paracetamol – każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Preparat stosowany jest w przypadku bólów różnego pochodzenia, w tym m.in. bólu głowy, zębów, mięśni, bólów menstruacyjnych, jak również nerwobólów i bólów kostno-stawowych. Co więcej, lek może być podawany pacjentom, u których występuje gorączka towarzysząca przeziębieniu lub grypie.
Jedno opakowanie zawiera 12 tabletek powlekanych leku Apap. Preparat może być przyjmowany przez dorosłych, jak również dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat.
Skład
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). 1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.
Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Wskazania i działanie
Apap to lek o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, którego substancja czynna, paracetamol, ma działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwbólowych. W przeciwieństwie do nich paracetamol nie ma jednak właściwości przeciwzapalnych. Działanie leku Apap polega na wywieraniu wpływu na hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, co blokuje częściowo bodźce bólowe. Działanie przeciwgorączkowe leku Apap polega na oddziaływaniu na ośrodek regulacji temperatury, który znajduje się w podwzgórzu. Umożliwia to rozszerzanie naczyń obwodowych, co w konsekwencji pozwala na wzrost przepływu krwi przez skórę i powoduje pocenie się.
Lek Apap stosowany jest w przypadku leczenia bólów o różnej etiologii, w tym:
- bólu głowy (w tym napięciowego bólu głowy);
- bólów menstruacyjnych;
- bólu gardła;
- nerwobóli;
- bólu zęba;
- bólu mięśni;
- bóli kostno-stawowych.
Preparat może być przyjmowany także podczas gorączki, która towarzyszy grypie lub przeziębieniu. Apap wskazany jest do stosowania przez dorosłych, jak również dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat.
Dawkowanie
Lek Apap należy zawsze przyjmować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, bądź też według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Preparat podaje się doustnie – jego działanie można przyspieszyć poprzez przyjęcie leku na czczo.
W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe nie przechodzą po 5 dniach przyjmowania leku, natomiast gorączka utrzymuje się przez okres dłuższy niż 3 dni, zaleca się skonsultowanie dalszego leczenia z lekarzem.
Dorośli: od 1 do 2 tabletek dziennie (500-1000 mg paracetamolu). Jeśli jest taka konieczność, kolejną dawkę leku Apap można powtórzyć po minimum 4 godzinach, do 3-4 razy w ciągu doby. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek leku Apap (4 g paracetamolu). Nie należy przekraczać wskazanego dawkowania.
Młodzież i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana (500 mg paracetamolu) na dobę. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach, od 3 do 4 razy na dobę.