Skład
Każda tabletka zawiera substancję czynną 324 mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, powidon 25, mieszanina dimetikonu i wapnia krzemianu (70% : 30%), mieszanina sodu dokusanu i sodu benzoesanu (85% : 15%), sodu saccharynian, aromat limetowy, aromat cytrynowy.
Działanie
Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna zawarta w preparacie Alka-Seltzer, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Cytrynian sodu, powstający po rozpuszczeniu tabletki w wodzie, ma właściwości buforujące, dzięki czemu zobojętnia nadmiar kwasu solnego w żołądku.
Wskazania
Preparat stosowany w dolegliwościach bólowych o lekkim i średnim nasileniu np. ból głowy, bóle mięśniowe (m.in. z uczuciem ogólnego rozbicia), bóle zębów. Ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.
Dawkowanie
Dorośli - rozpuścić 1 do 3 tabletek w wodzie i wypić płyn musujący.
Dzieci powyżej 12 lat - przy grypie i przeziębieniu przed podaniem leku należy skonsultować się z lekarzemNależy przyjąć 1 tabletka musująca jednorazowo(324 mg kwasu acetylosalicylowego ). W razie potrzeby dawka jednorazowa może być powtarzana do 3 razy na dobę co 4-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 tabletki musujące.
Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nie stosować:
* w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek składnik leku,
* u pacjentów ze skazą krwotoczną,
* w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
* u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek,
* u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby
* u pacjentów z ciężką niewydolnością serca
* w ostatnim trymestrze ciąży,
* jeśli w przeszłości występowały napady astmy oskrzelowej, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
* jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15mg na tydzień lub większych
* w chorobach wirusowych (szczególnie grypa i ospa wietrzna) u dzieci do 12 lat.
Działania niepożądane
Rzadko występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, biegunka, wymioty oraz niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, które w wyjątkowych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości. Czasami może dochodzić do rozwoju wrzodów trawiennych z krwawieniem i perforacją. Jeżeli wystąpią czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.Rzadko dochodzi do reakcji nadwrażliwości (w postaci np. napadów duszności lub reakcji skórnych).Opisano pojedyncze przypadki zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz) i nerek, obniżenia stężenia glukozy we krwi oraz reakcji skórnych o szczególnie ciężkim przebiegu.Zawroty głowy oraz szumy uszne, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, mogą być objawami przedawkowania
Uwagi
Ciąża i karmienie piersią: Kwas acetylosalicylowy może być stosowany w 1 i 2 trymestrze ciąży tylko po rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści, wyłącznie na zlecenie lekarza.Preparatu nie należy stosować w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu.Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkich ilościach do mleka matki, dlatego - jeżeli to możliwe - należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Informacja
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.