Charakterystyka
Sylimarol 35 mg jest lekiem stosowanym wspomagająco w stanach rekonwalescencji wątroby czy niestrawności, np. po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Produkt ma postać tabletek drażowanych, które zawierają suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego z sylimaryną.
Skład
Substancją czynną leku jest wyciąg (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1) (ekstrahent: metanol 90%). 1 tabletka drażowana zawiera 50 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego, co odpowiada 37,8 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę. Substancje pomocnicze: benzoesan sodu, glukoza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295), indygotyna E132, żółcień chinolinowa E104.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Sylimarol 35 mg stosuje się doustnie. Dawkowanie leku u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia to 2 tabletki 3 razy dziennie po jedzeniu. Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2-4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Działanie
Sylimarol 35 mg zawiera flawonolignany, które wykazują działanie ochronne na komórki wątroby przez stabilizację i uszczelnienie błon komórkowych, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza hepatocytów.
Wskazania
Sylimarol 35 mg stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężko strawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.