Charakterystyka
Helicobacter TEST pozwala na wykrycie przeciwciał IgG, które występują w organizmach ludzi zakażonych tą niebezpieczną bakterią. Według danych statystycznych, w krajach rozwijających się nawet 70 procent populacji jest jej nosicielem. Helicobacter pylori przez wiele lat może pozostawać w uśpieniu, by nagle zaatakować. Jednak jej wczesne wykrycie pozwala przeprowadzić skuteczną terapię antybiotykową, dzięki której mamy szansę na wyleczenie. Objawami zakażenia mogą być m. in.: zaparcia, mdłości, wzdęcia, zgaga, bóle brzucha. Badanie polega przede wszystkim na wykryciu przeciwciał lgG, które są swoiste dla bakterii Helicobacter pylori. Przeciwciała występują przeważnie w organizmie człowieka, który jest zarażony tą bakterią. Test pozwala ustalić, czy we krwi znajdują się przeciwciała anty-H. pylori, czy też nie, a także pomaga w diagnozowaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori.
Zawartość opakowania
- kopertka aluminiowa z testem (powinna być szczelnie zamknięta, w środku znajduje się także pochłaniacz wilgoci)
- sterylny nakłuwacz
- plastikowa pipetka do pobrania krwi z palca
- pojemnik z roztworem, którego 3 krople należy dodać do okienka testowego zawierającego już wprowadzoną wcześniej krew
Kiedy powinno się wykonać test?
Z badania powinny skorzystać przede wszystkim wszystkie te osoby, które moją jakiekolwiek dolegliwości jelitowo-żołądkowe, a także dzieci i osoby z dodatnim wynikiem testu na przeciwciała lgG – Zdrowy żołądek Helicobacter TEST. Ponadto badanie jest pomocne w ocenie skuteczności terapii leczniczej, mającej na celu usunięcie bakterii z organizmu.
Sposób użycia
Pobraną z palca krew, umieszczamy na okrągłe pole testowe. Następnie dodajemy roztwór i czekamy 15 minut na wyniki badania.
Jeśli w okienku z próbką pojawią się dwa różowe prążki, oznacza to, że wynik testu jest dodatni – w naszym organizmie obecne są przeciwciała Helicobacter pylori. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Interpretacja wyniku
O wiarygodności przeprowadzonego badania decyduje przede wszystkim zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa oraz przestrzeganie zasad wykonania testu, o których mówi instrukcja obsługi produktu.
Wynik dodatni - Wynik testu uważa się za dodatni, jeżeli w okienku wynikowym pojawią się dwa prążki – kontrolny C oraz testowy T. Oznaczają one, że w pobranej próbce krwi wykryte zostały przeciwciała anty-H. pylori. Pasek w strefie testowej T może mieć nieco słabszą, taką samą lub mocniejszą intensywność barwy niż pasek w strefie kontrolnej C. Jednak, tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia.
Wynik ujemny - Wynik badania jest negatywny, jeżeli w okienku wynikowym pojawi się tylko jeden pasek w strefie kontrolnej C, natomiast pasek testowy T będzie niewidoczny. Taki wynik oznacza, że w próbce krwi nie wykryto przeciwciał anty-H. pylori.
Wynik nieważny - Wynik badania uważa się za nieważny, jeżeli w okienku wynikowym nie pojawia się żaden pasek lub widoczna jest jedynie linia testowa T. W takim przypadku najlepiej jest powtórzyć badanie z użyciem nowego testu diagnostycznego.