Charakterystyka
Test do wykrywania krwi utajonej w kale pozwala na wykrycie hemoglobiny ludzkiej, a jego wykonywanie raz w roku jest ważne w profilaktyce raka jelita grubego u osób po 35. roku życia. Choroba, która długo nie daje objawów, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce.
Wskazania
Test do wykrywania krwi utajonej w kale warto wykonywać nie tylko raz w roku, ale także w przypadku wystąpienia takich objawów, jak:
- nagła utrata wagi;
- przedłużające się problemy trawienne i kłopoty z wypróżnieniem się;
- uporczywe bóle żołądka, w tym uczucie ciężkości w żołądku;
- wzdęcia.
Działanie
Szybki test do wykrywania krwi utajonej w kale, nie wymaga zachowania specjalnej diety. Test do samokontroli.
Sposób użycia
Weź do ręki pojemnik do pobierania próbek kału w taki sposób, aby niebieska nakrętka była na górze, a biała na dole. Odkręć niebieską nakrętkę i za pomocą aplikatora umieszczonego w tej nakrętce pobierz próbkę kału do badania. Aby pobrać próbkę do badania należy „wkręcić” końcówkę aplikatora w trzy różne miejsca badanego kału na głębokość ok. 1 cm. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby kał pokrywał powierzchnię aplikatora tylko cienką warstwą.
Uwaga: Zbyt duża ilość kału na aplikatorze wprowadzona później do pojemnika z roztworem może dać nieważny wynik testu. Aplikator z pobraną w powyższy sposób próbką kału wprowadź z powrotem do pojemnika z roztworem ekstrakcyjnym, szczelnie zakręć i energicznie potrząśnij w celu dokładnego wymieszania.
Wykonanie badania
Wyjmij płytkę testową z aluminiowej kopertki i umieść ją na poziomej powierzchni. W kopertce znajduje się również środek pochłaniający wilgoć, który należy wyrzucić do domowych śmieci. Badanie powinno być wykonane w ciągu godziny. Trzymając pojemnik do pobierania próbek tak, jak poprzednio (niebieska nakrętka na górze, biała na dole) odkręć tym razem białą nakrętkę, która zabezpiecza końcówkę pojemnika przed przypadkowym odłamaniem.
Energicznie potrząśnij pojemnikiem, aby dokładnie wymieszać próbkę kału z płynem. Następnie chwytając przez chusteczkę higieniczną za końcówkę pojemnika, odłam ją.Ściskając ścianki pojemnika nakropl 3 pełne krople roztworu do okrągłego okienka na płytce testowej. W czasie nakraplania nie dotykaj końcówką do płytki testowej. Zacznij odmierzać czas. Odczytaj wynik testu po 5 minutach. Nie bierz pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 8 minut. Pozostałą w pojemniku na próbki resztę płynu wylej do toalety i spłucz wodą. Po odczytaniu wyniku, test i pusty pojemnik wyrzuć do domowych śmieci.
Interpretacja wyniku testu
Wynik ujemny:
W okienku wynikowym pojawia się tylko jedna linia: prążek kontrolny C. Prążek testowy T nie pojawia się. W badanej próbce nie wykryto krwi utajonej.
Wynik dodatni:
W okienku wynikowym pojawiają się dwa zabarwione na różowo prążki: kontrolny C i testowy T. Intensywność zabarwienia prążka testowego T nie ma znaczenia. Prążek testowy T może być słabszy, taki sam lub silniejszy niż prążek kontrolny C. Nawet bardzo słaby prążek T należy interpretować jako dodatni wynik testu. W badanej próbce kału wykryto krew utajoną.
Wynik nieważny:
W okienku wynikowym nie pojawia się żadna linia lub pojawia się tylko linia testowa T. W takim przypadku nie ma możliwości interpretacji wyniku testu i badanie należy powtórzyć z nowej próbki kału i używając nowego testu.